PE BORU VE BAĞLANTI ELEMANLARI

Çok iyi işlenebilirlik özelliğinin yanında PE malzemeler -40 - +80 °C sıcaklık aralığında iyi kimyasal dayanıma ve sertliğe sahiptir. PE malzemeler UV dayanımına sahip olduğu için uzun süre dış ortamda kullanılabilir. PE 100 malzemelerin son geliştirilen çeşidi olan PE 100 RC (resistant to crack), çatlama ilerlemesine karşı özel dayanıma sahiptir. Diğer bir PE çeşidi olan PE-EL malzemeler ise ATEX’ göre elektriksel iletkenliğe sahiptir ve ortamdaki statik yükü dağıtarak kıvılcım oluşmasını engeller.

SIMONA® ürün çeşitleri arasında standart PE boru ve fittings malzemelerin yanı sıra FM onaylı PE boru ve fittingsler de bulunmaktadır. FM Global ya da “Factory Mutual Insurance Company” risk analizi yapmak ve riskleri minimize etmek amacıyla faaliyet gösteren dünya çapında bir sigorta firmasıdır. FM onayı, FM Global tarafından tarafsız olarak test edilen malzemelere verilen, malzemenin en üst dayanım standartlarına uygun olduğunu gösteren bir sertifikadır.

Yeraltı yangın söndürme hattında kullanılacak olan boru ve fittings malzemelerin de FM onayına sahip olması istenmektedir.

SIMONA® PE 100 SDR 11 borularda FM Global için gereken basınç testleri 175 psi = 12 bar için yapılmış ve buna göre sertifika alınmıştır.